| Material | Alloy Steel |
| Head Style | Round |
| Point Style | Type G Point |
| Metal Type | Zinc |
| Brand | WallClaw Anchors |
| Color | Yellow |
| Head Type | Flat |
| Thread Type | Unc |
| Thread Coverage | Fully Threaded |
| Fastener Type | Drywall Screw |
| Set Screw Thread Type | Unified National Coarse (UNC) |
| Fastener Size | 0.625 in x 2.0 in |
| Size | 8-18x1.25" |
| Item Diameter | 0.63 Inches |
| Compatible groove diameter | 0.63 Inches |
| Number of Pieces | 50 |
| UPC | 877164001002 |
| Global Trade Identification Number | 00877164001002 |
| Manufacturer | WallClaw Anchors |
| Part Number | PCK-WC50-YS |
| Item Weight | 5.6 ounces |
| Item model number | SDWH19400DB-RC12 |
| Finish | Zinc Plating |
| Shape | Rectangular Prism |
| Item Package Quantity | 1 |
| Cutting Diameter | 0.63 Inches |
| Tool Tip Description | Hammer-in |
| Measurement System | Imperial |
| Usage | Drywall |
| Included Components | Hardware,Fasteners & Hooks,drywall-anchors |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
J**N
Easily the Best Drywall Anchors on the Market
G**.
Yeah they work, but fineky.
X**D
Great anchors, replacing my screw in anchors with these Wall Claws
These anchors work very well in ½” (12mm) and thicker drywall. They do hammer in well but I still usually drill an ⅛”(3mm) pilot hole as it seems to be less disruptive to the back side of the paper on the drywall panels. I use may types of fasteners with them but the fasteners that come with hem don’t have to be modified to work as intended. They work well with #6, #8 and #10 (2.5-4.5mm) but the fasteners must be driven into the anchor at least 1.25” (30mm) to function and lock into place so I like to use 1.5” (40mm) fasteners as not to go too deep into hollow wall unless I know with certainty what is inside of the wall and where exactly it is. I like to use a wall scanner to verify electrical and plumbing infrastructures before driving fasteners into the wall. Also, if using any other fastener other than the ones supplied, the fasteners must have a flat tip. Sharp wood screws will pierce the anchor where it is supposed to push it into an ‘L’ shape. When I use my own fasteners one not the ones supplied, I always cut the points off to make a blunt tip. This is the only way to activate the anchors folding tip which is where it gains it’s holding strength. When used properly these are very strong and have become my favorite hollow wall anchor. Zip toggles are stronger but require a ½” (12mm) hole to be drilled and these Wall Claws can be removed only leaving a small hole with two slices on each side and are much easier to patch afterward. I prefer any technique which is less disruptive to the drywall panels. I have begun using these instead of the E-Z anchor screw in style plastic anchors and have had great results.